Montenegró: Skodra - Tó a határon
7 napos vízitúra tengerikajakkal
A Skodra Montenegró egyik csodás tava. Egy másik világ, mint amihez szoktunk. Kedves világutazó kajakos kalandor barátaink, fel hát a Balkánra, ahol a nyári vízitúráink egyik legizgalmasabb programját követjük el.
Szerencsére vannak még a világon olyan helyek, amelyeket lassabban érnek utol a civilizáció hatásai: itt még megmaradt egy tó, a pelikánjaival, a csérekkel, halászokkal, válaszokkal, erdőkkel, barlangokkal. Csapatunk egy héten át lapátol ezen a csodavidéken.
Alapár tartalmazza
a felszerelés bérlését (tengeri kajak, spricó, mellény, lapát, vízhatlan kabát, vízhatlan zsák), a hajószállítást, a túravezetést valamint az útlemondási biztosítást.
Alapár nem tartalmazza
az étkezést, a szállást, az utazást és az utasbiztosítást.
Nehézség:
Könnyű túra, bárki számára teljestíhető.
1. nap: Budapest, Szerbia, Montenegro, Virpazar
Előző nap este indulunk a kisbusszal Budapestről. A mai napon Szerbián át utazva belépünk Montenegróba, majd a hegyeken át Virpazar felé vesszük az irányt. Várható érkezés a tó parti kis városba az esti órákban. Elfoglaljuk szállásunkat és egy vidám kis "érkezés parti" után nyugovóra térünk, izgulva a másnapi indulás kalandjain.
2. nap: Virpazar, Skodra-tó, Moraca folyó, Ceklinsko polje, Pelinovo
Felpakoljuk hajóinkat, és nekivágunk a tónak. Első evezős napunkon megismerkedünk a kajakok kezelésének fortélyaival, majd északnak indulva Vranjina szigete felé lapátolunk. A sziget mellet elhaladva bepillantunk a Moraca folyóba és azon felevezünk a Ceklinsko polje-ig, majd a madár rezervátum szélét súrolva leevezünk Vranjina szigetét megkerülve Pelinovo felé. Napközben nádasok, vízi ösvények és remélhetőleg megpillanthatjuk a tó különleges madarát, a pelikánt is. Az estét Pelinovo alatt töltjük egy különleges étteremben. Itt hideg, meleg víz + fantasztikus vacsora várja a megfáradt kajakost.
3.nap: Cakovica szigetek, Donje Selo/Dujevska
Reggel tovább állunk Cakovica szigetei felé, ahol a három kisebb szigetet megkerülve a Komarno alatti völgyek végén kialakult öblökbe fogunk bekajakozni, a tó jellegzetes kis természetes vízi útjain, a tavirózsa és vízi tök társulások között. Terveink szerint két nagyobb öbölbe kalandozik be kajakos csapatunk, majd az éjszakát a Donje Selo vagy a Dujevska alatt töltjük sátorban, kilátással a hatalmas tóra, szemben az albán hegyekkel.
4. nap: Rijeka Crnojevica, Obodska barlang
Északnak vesszük az irányt és elérkezünk a varázslatos Rijeka Crnojevica folyóra, amely apró kis vízzé szelídül a hatalmas sziklák között. Megannyi kanyar, a két oldalunkon pedig hegyek kísérik a csapatot. A kis faluba beérve tábort verünk a falu és a folyó melletti kis réten, ahol az éjszakát tölteni fogjuk. Elevezünk a híres öreg híd alatt, és terveink között szerepel egy barlangászás is. A csapat ellátogat az Obodska barlanghoz, ahonnan a Crnejovica folyó is ered. Könnyű pár órás kirándulás, és barlangászás. A településen bolt, étterem, és minden földi jó található.
5. nap: Skodra-tó, Karuc
A reggeli után visszalapátolunk a tóra, és újra kinyílik a táj. Prevlaka szigetét megkerülve Karuc felé vesszük az irányt. A tó északi csücskében egy apró halászfalu, a balkán minden bájával csak bennünket vár. Az éjszaka itt éri a társaságot.
6. nap: Virpazar
Dél felé vesszük az irányt, szigetek és elhagyott kolostorok között Virpazar felé lapátolunk. Ezen a napon fogjuk a legtöbb kilométert magunk alá gyűrni, de ez az etap is mindenki számára teljesíthető lesz. Az estét újra Virpazarban töltjük.
7. nap: Virpazar
A délelőtt még a csapat egy rövidet evez, emellett aki pihenne, az strandolhat, kirándulhat, vagy a városkában sétálhat, majd a délutáni órákban bepakolunk és elbúcsúzunk a Balkán legnagyobb és talán legszebb tavától. Az éjszakát utazással töltjük, lebarnulva, megizmosodva.
Várható érkezés Budapestre a következő napon, az esti órákban.
Szállás
Kempingben, illetve vendégházban alszunk.
Szőllősi Mihály Teljes biztonságban érezheted magad Misi mellett, mert a tapasztalt tengeri hajóst soha, semmilyen körülmények között nem hagyja el méltán híres higgadtsága. |
Kérjük, válasszon az elérhetőek közül az alábbi gombokkal!
a felszerelés bérlését (tengeri kajak, spricó, mellény, lapát, vízhatlan kabát, vízhatlan zsák), a hajószállítást, a túravezetést valamint az útlemondási biztosítást.
az étkezést, a szállást, az utazást és az utasbiztosítást.
Szállás: kb. 15 Euro/fő//éj
Kisbuszos utazás: 29.900 Ft/fő
A részvételi díj 40%-a, mely a foglaláskor fizetendő. Egy hónapon belüli indulás esetén a teljes részvételi díj fizetendő!
A részvételi díj 60%-a, mely 30 nappal az indulás előtt fizetendő.
Kempingezéshez: sátor, ponyva, hálózsák, derékalj, összecsukható szék, kis kefe, rongy, kispárna esetleg útitakaró (utazáshoz).
Nappali öltözet: esőkabát, esőnadrág, vízálló szandál, sportcipő, polárkabát, kényelmes, hosszú ujjú világos ing és nadrág, fürdőruha.
Egyéb: napszemüveg, napvédő krém, ajakír, sapka vagy kendő, ruhaszárító kötél és csipesz, tisztálkodáshoz nedves törlőkendő.
Konyha: műanyag tányér, bögre, evőeszköz, bicska, termosz, kulacs, főző, gázpalack, gyufa, konzerv-, sörnyitó, dugóhúzó, kis nylonzacskó szendvicsnek, mosogatószer, szivacs.
A kisbusz utasai 20-án este Római parti bázisunkról (Budapest, III. ker. Nánási út 53.) indulnak. Amennyiben a nagyon vidám kisbuszban szeretnél utazni Budapestről oda-vissza, akkor a korlátozott férőhely miatt igényedet a jelentkezéskor jelezd irodánk felé. A kisbusz ára: 29.900 Ft/fő, ami a helyszínen, induláskor fizetendő.
Egyéni utazás esetén 21-én, reggeli órákban találkozunk Virpazarban.
Kempingben, illetve vendégházban alszunk.
Egyénileg. Célszerű az első napokra szendvicset, innivalót és nem romlandó élelmiszereket hozni (müzliszelet, szőlőcukor, keksz, nassolni való).
A Shkodrai-tavat Montenegró felől a Dinári-hegység karsztvidéke, a Lovćen, a Sutorman és a Rumija hegységek, Albánia felől, keletről az Albán Alpok, a Tarabosh-hegy, illetve délről a Shkodrai-síkság fogja közre. Jelentősebb, a partvidéken fekvő települések: Montenegróban Virpazar, Seoca, Murići, Albániában a tó névadó települése, Shkodra.
Az átlagosan 7 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő tó geológiai értelemben fiatal, mintegy 18 ezer évvel ezelőtt kialakult, tektonikus eredetű kriptodepresszió. Területe időszakosan változó, a mediterrán éghajlatot jellemző száraz nyarakon 368 km², a csapadékos teleken 540 km². A legalacsonyabb vízszint esetén területének mintegy 60%-a Montenegróhoz, 40%-a Albániához tartozik. Partvonalának teljes hossza 168 kilométer (ebből Montenegróra 110, Albániára 58 kilométer esik). Buja növényzetű északi partvonala tagolatlan, a meder fokozatosan mélyülő, míg délen meredélyek szegélyezik.
A tó átlagos mélysége 5–9 méter, de egyes vízszint alatti forrásoknál, ún. szemeknél eléri a 40 méteres mélységet is, legmélyebb pontja a Raduš-szem 60 méterrel. A víz felszín közeli hőmérséklete télen átlagosan 7 °C, nyáron 27 °C. Vízgyűjtő területe 5490 km². Vizének 60%-át a 113 kilométer hosszú Morača folyó szolgáltatja, emellett a Dinári-hegységből érkező felszín alatti karsztforrások szintén a Shkodrai-tavat táplálják. Vizét a 41 kilométeres Bunë/Bojana vezeti el az Adriai-tengerbe. A bővízű Bojana jóvoltából a tó vize két-két és fél évente kicserélődik.
Állatvilága:
A tó faunája rendkívül gazdag, Európa egyik leggazdagabb vízimadár-rezervátuma. Mintegy kétszázhetven madárfaj él itt, köztük sirályok, gémek, valamint a kontinens egyik utolsó pelikánközössége . Hasonlóan gazdag a tó halfaunája, különösen ponty-, küsz- és angolnaállománya. Régről ismert, de csak 1987-ben leírt endémikus békafaj a 7-8 centiméteres ’albán béka’.
A tó montenegrói részén, mintegy 40 ezer hektáron 1983-ban nemzeti parkot alakítottak ki. Az albán oldalon egy 23 ezer hektáros területet 2005 novemberében nyilvánítottak természetvédelmi területté. A Shkodrai-tavat a Ramsari Egyezmény keretén belül 1995 decemberében vették fel a nemzetközi vadvízi élőhelyek listájára.
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/