Grúzia a Kaukázus szíve

12 napos körutazás Grúziában

A leghosszabb grúz körutazásunk, a legteljesebb áttekintést ez a programunk nyújtja az országról. Az ősi alapokon nyugvó, nagyon jó állapotban megmaradt grúz templomok egy letűnt világ hangulatát idézik.
Gasztronómiai tapasztalatokat is szerezhetünk, a grúz borok, a friss, ráadásul vegyszermentes alapanyagokból készült ízletes ételek zamata évekig emlékezetes marad.
Fürdünk a Fekete-tengerben, terepjárókkal egy "égbe épített" templomhoz, a Gergeti Szentháromság kolostorhoz jutunk fel, meglátogatunk egy Kr.e. I. századi barlangvárost. Ezen kívül többek között Tbiliszit és a Kaukázus rejtett hegyi falvait járjuk be. Továbbá az UNESCO Világörökségi Ushgulit is felkeressük, amely nem csak gyönyörű fekvéséről ismert, hanem Európa egyik legmagasabban fekvő és folyamatosan lakott, 2.000 méter felett található települése.

FőoldalÁzsiaGrúziaTbilisziGrúzia a Kaukázus szíve

2021-es dátum és ár tájékoztató jellegű! Várható véglegesítés: 2020. decemberben.

Alapár tartalmazza

a Wizz Air repülőjegyet illetékkel személyenként  1 db max. 10 kg,  max. 40 x 30 x 20 cm kis kézipoggyásszal
a szállást 3-4* csillagos hotelekben
a reggelis ellátást, 1 ebédet és 1 vacsorát
a helyszíni transzfereket
a dsziptúrát a Gergeti templomhoz és Ushguliba
a megadott programokat
a belépőket
a magyar nyelvű idegenvezetést

Alapár nem tartalmazza

a borravalót (helyi idegenvezetőnek és buszsofőrnek; (helyszínen fizetendő) kb. 65 EUR
az útlemondási biztosítást (Covid fedezettel): 2,5%

EGYÉB KÖLTSÉGEK
Félpanziós felár
Egyágyas felár
Feladható poggyász 10 kg-os
Feladható poggyász 20 kg-os
Wizz Priority
BBP utasbiztosítás (EUB Biztosító)

Hossz: 
12 nap
Szállás: 
szálloda
***

1-2. nap: Budapest - Kutaisi - Fekete tenger (kb. 155 km)
Indulás Budapestról érkezés Kutaisibe. Indulás a Fekete-tenger délkeleti csücskébe, Adzsariába. Grúzia autonóm területe Adzsária, a török (s egyben Kis-ázsiai) határ mentén fekvő szubtrópusi tengerpart, jelentős muszlim lakossággal. Ez a néhai Kolkhisz, Aitész király legendás földje, ahonnan Iaszón és az Argonauták ellopták az aranygyapjút, s itt tépte Prométheusz máját a sas, amiért a mitológiai hős megszerezte az embereknek a tüzet. Az ókori világban görögök által is telepített, majd Rómához is tartozó terület a XVI. században vált az Oszmán-Birodalom részévé, majd a XIX. században Oroszországé. A térség legszebb üdülővárosa, az ismét egyre ismertebbé váló Batumi. Érkezés követően Batumi városnézés és séta a tengerparti sétányon.  Szállásfoglalás, éj Batumiban (2 éj)

Tervezett szállás: Hotel London 4*

3. nap: Adzsar hegyek borkóstolóval (kb. 40 km)
Reggeli után meseszép hegyek közé indulunk. Egy adzsari utazás során az érintetlen természet, a gyönyörű tűlevelű erdők és a sokféle változatban megjelenő, végtelen zöld növényzet nyűgöz le minket. A meredek lejtők azt a benyomást keltik, hogy azoknak nincs vége, és hogy a hegyvonulatokon túl egy civilizációtól érintetlen világot találunk. A terület híres az íves kőhídjairól, amelyek főként az ősi karavánutak mentén találhatók. A hidak építéséhez keskeny és könnyen megközelíthető helyeket választottak, és minden esetben íves kivitelben alakították ki azokat. Ezekből a régi ívhidakból 28 darab még ma is fennmaradt. Grúziában a borkóstolás kötelező program, anélkül senki sem térhet haza. A régióban a szőlőt ősidők óta termesztik, a helyi szőlőfajták száma eléri a 80-at, a szőlőültetvények összterülete pedig 180 hektár. A terület hagyományos borai a churchkhela és pelamusi. A tradicionális falusi házakban minden adott a bor készítéséhez és tárolásához. Meglátogatunk egy helyi pincészetet és megkóstoljuk a híres adzsári borokat. Szállás Batumiban.

4. nap: Batumi - Zugdidi - Mesztia (kb. 250 km)
Reggelit követően kijelentkezünk a szállodából. A mai napon Mesztia felé indulunk. Gyönyörű út áll előttünk, tűlevelű erdőkkel és zubogó hegyi folyókkal tarkított, csodálatos tájakon haladunk keresztül. Első megállónk az egyik legősibb nemesi család, a Dadianik téli palotája, Zugdidi városában. A palotát Mingrélia uralkodójának és Catherine Dadiani szuverén herceg feleségének tiszteletére építették. A 19. században Mingrélia uralkodójának kérésére hozták létre a múzeumot, melyben a herceg kincstárai és más, grúz régiségek kaptak helyet. Jelenleg több, mint 41.000 darab tárgy található itt, ezek között a grúz kultúra ritka darabjai is fellelhetők. A pompás épületet egy csodálatos botanikus kert öleli körül. A 26,4 hektáros területen többfajta trópusi növény is megtalálható. Útközben ebéd egy étteremben.

Estére érkezünk Szvanétia központjába, Mesztiába. A város jellemző épületei azok a lakótornyok, amelyek a 9-13. század között épültek. Ezek a tornyok szerencsésen túlélték az elmúlt évszázadokat és mindmáig fennmaradtak. A tornyoknak fontos szerepe volt a grúz kultúra megőrzésében. Az arabok, perzsák, törökök és mongolok támadása idején a grúzok ide, fel a hegyekbe küldték az értékeiket, hogy a szvánok a tornyokban rejtsék el azokat, ugyanis a magas hegyek közé a hódítók nem jutottak fel. Szvanétia tulajdonképpen egy élő néprajzi múzeum, mivel Európában sehol nem őrizték meg ennyire a középkori hagyományokat és szokásokat, mint itt. Szállás Mesztiában. (2 éj)

Szállás: Hotel Chubu vagy hasonló

5. nap: Ushguli (kb. 100 km)
A reggelit követően "a világ végére", Ushguliba indulunk, amely az UNESCO Világörökség részeként Európa egyik legmagasabban fekvő és folyamatosan lakott, 2.000 méter felett található települése és egyes részeit csak dzsipekkel lehet megközelíteni.

Ushguli az év 6 hónapjában elzárt település, ha leesik a hó: se ki, se be. Napjainkban kb. 70 család lakja a kis falut, állattartással, turizmussal foglalkoznak. A falu látképét meghatározzák a csodaszép, és meglehetősen régi, 11-12.századi szván tornyok. A tornyok többszintesek, a bejárati ajtó kicsi, ablakok pedig csak a legfelső szinten vannak, hogy a hidegben minél több hő bent maradjon. Az épületeket elsősorban lakhatásra és tárolásra használták. Az állatok és az emberek a földszinten, egy helyiségben éltek, míg a felső szinteket tárolásra használták. Az itt élők a mai napig az állataikat a környező mezőkön legeltetik. A faluban sétálva a háttérben a gyönyörű Skhara hegyet láthatjuk, mely 5.201 méteres magasságával Grúzia legmagasabb hegye.

Útközben egyedülálló szvanetiai falvak mellett haladunk el, kiszállva rövid sétákat teszünk, így közelebbről is megnézhetjük hogyan élnek a helyiek. Megállunk az Enguri folyó melletti Szerelemtoronynál is, amely a legenda szerint egy házas férfi szerelmét gyászoló nő emléke. Visszatérés a szállásra.

6. nap: Utazás Tbiliszibe (kb. 450 km)
Egész napos utazás Tbiliszibe, az ország fővárosába. Utunk a Kaukázus elképesztő hegyei között halad, gyönyörködhetünk a tájban, egy kis pihenésre pedig több alkalommal is megállunk. Esti megérkezés Tbiliszibe. Éj Tbilisziben. (2 éj)

Tervezett szállás: Hotel Brim 4* 

7. nap: Tbiliszi 
A település és környéke már a Kr. e. IV. évezredtől lakott. A legkorábbi írásos említés a IV. századból származik. Mára harmóniában fér meg egymás mellett az ősi és a modern városrész, kicsit európai, mégis kicsit keleties, ahol szépen felújított sétálóutcák és éttermek várják a látogatókat. A városnézést a Grúzia Anyja szobor megtekintésével kezdjük, ahonnan leereszkedve lehetőségünk lesz a Nurikala erőd fotózására. A fővárosra innen nyílik legszebb, körpanoráma szerű kilátás. Leereszkedés az óvárosba, ahol a szűk, kicsiny utcácskákban lépten-nyomon ősi időkből származó látnivalókba botlunk. XII. században alapított Metekhi templom után elsétálunk a zsinagógához, a Szioni Székesegyházhoz (VI-VII sz.), a Béke hídjához és az Ancsiszkáti templomhoz (VI. sz.). A Béke Hídja egy olasz tervező alkotása, olyan megkapó és érdekes a formája, hogy sokak szerint, mára a város új jelképévé vált. Séta a modern városrészben: Felkeressük a Rusztaveli sugárutat, majd a Szabadság-teret. Délutáni szabadprogram és vásárlási lehetőség. 

8. nap: Mcheta a kereszténység bástyája - Gudauri (kb. 125 km)
Reggeli után utazás Mcheta-ba, Grúzia ősi fővárosába. Mcheta, az egykori Ibéria, majd Kartli első fővárosa, festői tájon, a Mtkvari és az Aragvi folyók összefolyásánál fekszik. A hagyomány szerint a mellette és fölötte emelkedő hegytetőre állította Szent Nino a keresztjét, melynek helyére később kápolnát, majd templomot emeltek: ez lett a Jvari (kereszt) templom. Az építés 586 és 608 között történt. A templom körül védelmi fal is állt, ennek a nyomait ma is láthatjuk. A Jvari Mcheta városától keletre fekszik, így a felkelő nap első fénye a templomot éri, ezért reggelente a városból rátekintve a templom szinte mennyei fényben tündöklik. Este, napnyugtakor pedig, amikor a város már rég árnyékba, vagyis sötétségbe borult, a nap utolsó sugarai még beragyogják a templomot. A Szvetichoveli székesegyház jelentőségére a neve is utal: Szveti-Choveli, vagyis „életadó oszlop”. Ezen a helyen a kereszténység előtt szentélyliget volt, majd a kereszténység felvétele után a 4. században az ősi pogány szent helyre fatemplomot építettek, az 5. században pedig bazilikát. A ma látható templom a 11. század elején épült, amikor az araboktól sikerült visszahódítani a várost és az építkezés a keresztény egyház jelentőségének visszaállítását szimbolizálta. A székesegyház a kaukázusi építészeti hagyományokat követi és az elsőként Kutaisziben, a Bagrati székesegyházon megjelenő stílusjegyeket őrzi magán. Felkapaszkodás a Jvari székesegyház-kolostor dombjára. A különleges épület és panoráma fotózása. Séta a Szvetichoveli Székesegyház erődített épületegyütteséhez. Rövid szabadidő és vásárlási lehetőség. Utazás a Nagy-Kaukázus főgerince irányába, kb. 1,5 órás látogatással az Ananuri erőd- és templomkomplexumnál. A XVII. századi épületegyüttes csodálatos helyen, s ismét csak az Aragvi folyó partján fekszik, történelme folyamán számos csata szemtanúja volt. Az épületek motívumai között kiemelt szerepet kaptak a „kőbe faragott” szőlő-  és borkultusz elemek, a falakon kívüli piacon még ma is vásárolható hagyományos, szaru borivó-kürt. Késő délutáni érkezés a Grúz hadiút kapujához, Gudauri sí központjába. Vacsora és szállás Gudauriban. (1 éj) 

9. nap: A Grúz hadi út és a Kazbek óriásvulkán (kb. 200 km)
Reggeli után elindulás a Grúz hadiúton. A cári időkben kiépített magashegyi út Örményországot és Grúziát kapcsolja össze Oroszországgal. Az úttest 2.000–2.200 m magasságban halad, körös-körül 3-4.000 m magas csúcsok látványával. Hadiútnak készült, mára a Kaukázus turisztikaiszépségeinekfőútvonala. Kazbegi-be érkezésünk után átszállás 4X4 meghajtású terepjáróinkba, melyekkel gyönyörű erdőkön keresztül a Gergeti Szentháromság templom-kolostorig (XIV. sz.) jutunk fel. Az „égbe épített” templomból lenyűgöző kilátás nyílik az 5.047 m magas Kazbek óriásvulkánra, s innen indul túránk a Gweleti-vízeséshez is. Esti visszautazás a fővárosba. Éj Tbilisziben. (2 éj)

Tervezett szállás: Hotel Brim 4*  

10. nap: Kakheti és a grúz borok dicsérete: Tbiliszi - Sighnagi - Tbiliszi (kb. 220 km)
Kiruccanás Grúzia elsőszámú bortermelő területére. Reggeli indulással utazás Signhaghi megerősített középkori városába. Utunkat folytatva a következő látnivaló Szt. Nino sírja a IV. századi (!) Bodbe kolostorban.

Városnézésünk után látogatást teszünk egy helyi családi borászatban, ahol megkóstoljuk az ősi módon készült fehér-, illetve vörösbort. A grúz borok feltehetően a történelem leghosszabb előzményeire tekintenek vissza, állítólag a bortermelés is a mai Grúzia területén indult meg. Még az egészen különleges betűiket is a szőlőkacsokhoz hasonlítják. Az ősi borkészítési eljárás nagyjából az alábbi: a szőlőmustot méhviasszal lezárt agyagedényekben (grúzul kvevrikben) a földbe ásták, hogy ott állandó, alacsony hőmérsékleten végbemenjen az erjedés. Kvevri borkészítési módszer UNESCO kulturális örökség listáján szerepel. Megkóstoljuk a friss grúz kenyeret, majd saslik ebéddel és hagyományos grúz ételekkel zárjuk a napunkat. Késő délután visszautazás Tbiliszibe. 

11-12. nap: Tbiliszi - Uplistsikhe - Gori - Kutaiszi (kb. 240 km)
Reggeli után búcsú Tbiliszitől és visszaindulás Kutaisi felé. Útközben Uplistsikhe (Kr.e. I. sz.) barlangváros megtekintése. A sziklába vájt város az egyik legfontosabb antik település Grúziában. Itt haladt el a Selyemút egyik ága. A város több ezer éven keresztül lakott volt és több mint 700 mesterségesen vájt „épületet” számlált. Jelenleg kb. 150 maradt épen belőlük. Az egykori lakóhelyiségek, a borospincék, a pékségek és műhelyek, az antik színház és a középkori bazilika bejárása a terepen. 

Goriban, mely leginkább arról nevezetes, hogy itt született Sztálin, szülőháza ma is áll, mellette múzeum létesült, ahol mintha megállt volna az idő. A múzeum kertjében áll egy páncélozott vasúti kocsi is, amellyel Sztálin olyan fontos eseményekre utazott, mint például a jaltai és a teheráni konferencia. A tárlaton többek között megcsodálhatjuk a magyar dolgozók által küldött Szabadság-szobor kicsinyített másolatát is. 

Pihenés Kutaisiben. (1 éj). Transzfer a repülőtérre és utazás haza. 

Tervezett szállás: Hotel Ponte 3* 

 UNESCO Világörökségi helyszínek

  • Jvari székesegyház
  • Szvetichoveli Székesegyház
  • Szvaneti középkori erődfalvai és tornyai

A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!

 

Szállás

3*-os kétágyas fürdőszobás szállodai szobákban.

Ön már járt itt? Mondja el véleményét!

Pénzügyek
Alapár tartalmazza: 

a Wizz Air repülőjegyet illetékkel személyenként  1 db max. 10 kg,  max. 40 x 30 x 20 cm kis kézipoggyásszal
a szállást 3-4* csillagos hotelekben
a reggelis ellátást, 1 ebédet és 1 vacsorát
a helyszíni transzfereket
a dsziptúrát a Gergeti templomhoz és Ushguliba
a megadott programokat
a belépőket
a magyar nyelvű idegenvezetést

Alapár nem tartalmazza: 

a borravalót (helyi idegenvezetőnek és buszsofőrnek; (helyszínen fizetendő) kb. 65 EUR
az útlemondási biztosítást (Covid fedezettel): 2,5%

EGYÉB KÖLTSÉGEK
Félpanziós felár
Egyágyas felár
Feladható poggyász 10 kg-os
Feladható poggyász 20 kg-os
Wizz Priority
BBP utasbiztosítás (EUB Biztosító)

Helyszíni költségek leírása: 

Borravalók (helyi idegenvezetőnek és buszsofőrnek; helyszínen fizetendő) kb. 65 USD/fő

Előleg: 

Wizz Air-rel közlekedő csoportos programjaink esetében előlegként fizetendő: a repülőjegy díja, a részvételi díj 10%-a és az útlemondási (storno) biztosítás.
Induláshoz képest egy hónapon belüli foglalás esetén már a teljes összeg fizetendő!

Hátralék: 

A részvételi díj 90%-a, mely 30 nappal az indulás előtt fizetendő.

Kiutazási forma: 
repülő
Egyebek
Kiutazás: 

Menetrendszerinti Wizzair járattal Kutaisibe. Személyenként 1 db max. 10 kg, max. 40 x 30 x 20 cm kis kézipoggyásszal.

Szállás: 

3*-os kétágyas fürdőszobás szállodai szobákban.

Étkezés: 

Az részvételi díj reggelis ellátást tartalmaz és 1 ebédet, 1 vacsorát.

A területről: 
Georgia (Grúzia) köztársaság a Fekete-tenger keleti partján, a Kaukázus hegységben, Európa és Ázsia határán. A grúzok (georgiaiak) magukat saját nyelvükön „kartveli”-nek, országukat „Sakartvelo”-nak nevezik. Az ország angol nyelvű hivatalos megnevezése Georgia. Lakóinak túlnyomó többsége ortodox keresztény. Északi szomszédja Oroszország, délről Törökország és Örményország, keletről Azerbajdzsán határolja. Az ország földrajzi-éghajlati szempontból változatos, egyaránt vannak alpesi és szubtrópusi klímájú területei.

A grúz kultúra gazdag és ősi gyökerei háromezer évre nyúlnak vissza az időben. A bor termelése Grúziában a történelem előtti időkben kezdődött, és máig az ország gazdaságának fontos részét képezi. Az ország évezredeken keresztül nagyhatalmak határvidéke volt, a grúz nép mégis fennmaradt, sőt, a 12. század környékén Grúzia maga is regionális nagyhatalmi státuszra tett szert.
Időjárás: 
Grúzia klímája hasonló a magyarországihoz, azzal a különbséggel, hogy az átlaghőmérséklet néhány fokkal melegebb az otthoninál. A nyár általában forró, a tél enyhe.
Vízum: 
A beutazási feltételekről, az esetleges vízum kötelezettségekről és díjaikról információkat a Konzuli Szolgálat honlapján talál:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/
Biztosítás: 
Az út teljes időtartamát lefedő biztosítás megkötése ajánlott. Irodánkban van lehetőség kedvezményes baleset, betegség poggyászbiztosítás megkötésére. Választható 4%-os mértékű Z1 útlemondási biztosítás is, amely esetében a Covid-19 fertőzés kapcsán hatósági karanténba kerülés biztosítási eseménynek számít. Vagyis, ha valaki az utazását megelőző 10 napban hatósági karanténba kerülne Covid-pozitivitása miatt, az számíthat a biztosító segítségére. Amennyiben a 4% mértékű COVID-19 fedezettel rendelkező útlemondási biztosításra tart igényt kérjük, azt a megjegyzés rovatba tüntesse fel!
Egészségügyi tudnivalók: 
Az adott úti célon vagy célokon esetenként speciális, helyi hatósági egészségvédelmi rendeletek is érvényesülnek a be- és kiutazás, illetve a kint tartózkodás során (pl: koronavírus miatt). Ezért kérjük, folyamatosan ellenőrizze az aktuális információkat az adott országra/területre vonatkozóan a
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/ oldalon!

Ajánlott gyógyszerek: láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasmenés elleni szer, ragtapasz. Az idegenvezető (amennyiben van az utazás során) kizárólag elsősegély nyújtásában tud segíteni, gyógyszereket nem áll módjában biztosítani a résztvevők számára.
Ha pontosabb információra van szükségük, akkor utazás előtt néhány héttel keressék fel a Nemzetközi Oltóközpontot 1097 Budapest Albert Flórián út (régi nevén Gyáli út) 3/a.
Telefon: (0036) (1) 476-1364,
honlap: https://www.nnk.gov.hu/index.php/oltokozpont

Turizmus, látnivalók
Georgia (Grúzia) magas hegyi területei (elsősorban Svaneti, Khevsureti, Tusheti, valamint Kazbegi térsége) turisztikailag rendkívül érdekesek, sok egyedülálló élményt nyújtanak. Négykerék-meghajtású terepjáróval számos gyönyörű kirándulóhely biztonságosan megközelíthető. Biztonságos kirándulások tehetők a megfelelő infrastruktúrával ellátott nemzeti parkokban, amelyek országszerte megtalálhatók.
Georgia természeti különlegességekben gazdag ország, a természetjárók és kirándulni vágyók részére rendkívül sok lehetőséget kínál. Ahhoz azonban, hogy a kirándulni vágyó el is jusson a természeti szépségek közelébe az utak rendkívül rossz minősége, elhanyagoltsága miatt az esetek többségében négy kerék meghajtású terepjáróval kell rendelkeznie. Az ország tengerpartja Batumi környékén kavicsos, Batumitól északabbra homokos. Ennek a homoknak az a különlegessége, hogy vastartalmú és mágneses, ezért alkalmas az ízületi bántalmak gyógyítására.
Georgiában a városi tömegközlekedés nem drága, de meglehetősen átláthatatlan és kaotikus. A tömegközlekedés igénybevételét nehezíti az is, hogy a járműveken elhelyezett útvonaltáblák georgiai nyelvűek. A szovjetrendszerből megmaradt az iránytaxik, „marshrutkák” hálózata. Az iránytaxik a megadott útvonalon gyakorlatilag bárhol megállíthatóak. A Tbiliszi metróhálózat két vonalból és 22 földalatti állomásból áll. A metró használata teljes mértékben biztonságos. A városi és a vidéki utak minősége, és a vidékre vezető utak mentén az út menti szolgáltatások színvonala igen sok kívánnivalót hagy maga után, a hegyi utak az esőzéseket, havazást követően hosszú időre járhatatlanná válhatnak. A közlekedési szabályokat a helyiek gyakran szabadosan értelmezik, sok helyütt hiányoznak az útburkolati jelek.

Grúzia öltözködési tanácsok
Mivel Grúzia nem iszlám ország, szabadon viselhető az európai ruhákat. Ennek ellenére a hölgyek kerüljék a túlságosan rövid, kivágott felső és alsó ruházatot.
Az ország klímája nyáron Magyarországhoz hasonló, jórészt napos, de a hegyvidéken a klíma változatos is lehet. A hegyekben a hőmérséklet nyáron is +5°C fokig süllyedhet, amíg a völgyekben nyáron jellemző a + 25°C fok.

Grúzia Pénznem
Hivatalos fizetőeszközként csak a georgiai larit (GEL) fogadják el, de az USA dollár és az euró átváltása a kijelölt váltóhelyeken problémamentes. A hitelkártyákat a legtöbb helyen elfogadják, az utazási csekkek beváltása rendkívül nehézkes.
Nyomatékosan felhívjuk a georgiába utazók figyelmét, hogy az útlevélben tartott készpénzüket az útlevél-ellenőrzés előtt vegyék ki, mert a korrupció visszaszorítása érdekében meghirdetett kampány keretében az útlevél-rendészeti szervek az útlevélben talált pénzt állampolgárságtól függetlenül és mérlegelés nélkül kötelesek korrumpálásra irányuló cselekménynek tekinteni. A jelenlegi szabályozás szerint a hivatalos szervek megvesztegetésére irányuló kísérlet 7 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

Grúzia Elektromosság
Az elektromos feszültség 220 volt, azonban gyakoriak és jelentősek az áramingadozások és áramkimaradások.

Grúzia Időeltolódás
nyári időszakban + 2 óra
téli időszakban +3 óra.

Grúzia Közbiztonság
Georgia (Grúzia) jelentős eredményeket ért el a bűnözés elleni harcban, aminek eredményeképpen az ország a bűnözés szempontjából biztonságosabbnak tekinthető, mint a legtöbb EU-tagország. Az autólopás szinte ismeretlen fogalommá vált, az erőszakos bűncselekmények száma drasztikusan lecsökkent, a georgiai városokban tett esti magányos séta kevesebb veszélyt hordoz, mint sok európai nagyvárosban.

Grúzia étkezés
Grúzia területe valóban nagyon sokszínű, legalább öt különböző éghajlati zónája van a szubtrópusitól a szinte sivatagosig. Ez a sokszínűség a konyhájukra is jellemző, minden régiónak megvannak a saját fogásai, sőt a nemzeti ételnek számító khachapuri (vagy hachapuri - a grúzoknak saját abc-jük van, így az ételek nevei latin betűkre átírva többfélék lehetnek) is minden régióban eltérő. Évszázadok óta fontos kereskedelmi csomópont lévén, konyhájukra egyaránt hatással volt a török, az azeri és az orosz szomszédság, izgalmas keverékét hozva létre a Közel-Keleti, a mediterrán és az orosz ízeknek.
A grúz étkezés elengedhetetlen eleme az előételnek fogyasztott khinkali (a hússal, krumplival vagy sajttal töltött vízben főtt tésztabatyu), az előbb említett khachapuri (a sajttal töltött lepénykenyér), a köretként tálalt pkhali (zöldségből, dióból és gránátalmából készült krémes saláták gyűjtőneve, amit leggyakrabban spenótból készítenek, de létezik céklás változata) és atkemali (éretlen, még zöld szilvából készült szósz).

Grúzia lakosság
A népesség igen heterogén összetételű. Az 5,4 milliós népességből csak 3,7 millió a kaukázusi nyelvcsaládba tartozó grúz. Mintegy 400 ezer grúz él Azerbajdzsánban, Oroszországban, Észak-Oszétiában, Törökországban és Iránban. Grúzia nemzetiségei: grúz népcsoportok 70% (grúz [Kelet-Grúzia] 45%, mingrél [Nyugat-Grúz] 18%, adzsár [mohamedán grúz] 6%, szván 1%), örmény 8%, orosz 6%, azeri 6%, oszét 3%, abház 2%, görög 2%, ukrán 1%, egyéb 2% (kurd, avar, asszír, tatár).

Grúzia vallás
A lakosság túlnyomó többsége ortodox keresztény, 82% a grúz ortodox egyház tagja. A szomszédos népekkel gyakori történelmi konfliktusok és a több felekezet együttélése ellenére Grúziában hagyományosan béke uralkodott a különböző vallásokhoz tartozók között és a vallási alapú diszkriminációnak nincs hagyománya az országban.

Grúzia nyelvei
Hivatalos nyelv a grúz. Széles körben elterjedt az orosz. Egyéb beszélt nyelvek: azeri, örmény, oszét.

Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!