pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
A történelmi múltját a XIV. századig visszavezető településen áll Magyarország legnagyobb alapterületű barokk kastélya.

A város és környékének fejlődése Magyarország egyik legnagyobb főurának, I. Grassalkovich Antalnak köszönhető, aki a XVIII. században lett a település birtokosa. Kastélya, az 1741-től épült Királyi Kastély máig Gödöllő legfőbb nevezetessége. Grassalkovich Antal nevéhez fűződik a nevezetes zarándokhely, a máriabesnyői kegytemplom felépítése is, de kezdeményezésére számos barokk köztéri alkotás is készült.
Gödöllő a magyarországi művészettörténetben is szerepet játszott: 1901-1920-ig a városban működött a hazai szecesszió egyetlen szervezett művésztelepe.

Helytörténet

A település - alig lakott pusztaként - a XIV. században vált el a népesebb Besenyő községtől. Ebben az időben a várost a Szadai család birtokolta. Gödöllő és környéke életében az első jelentősebb fejlődést a Grassalkovich család letelepedése hozta. Grassalkovich Antal nagy gondot fordított birtokainak jövedelmezőségére és rendezésére. Uradalmaiban összesen 33 templomot építtetett. Községrendezői tevékenységének köszönhetően Gödöllő 1763-ban mezőváros lett.

1867 márciusában a magyar állam Gödöllőt a kastéllyal együtt koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné rendelkezésére bocsátotta. A királyi család ettől kezdve főként tavasszal és ősszel tartózkodott Gödöllőn, és ez a város életében jelentős fellendülést eredményezett. Az északi vasútvonal az eredeti tervektől eltérően a királyi nyaralóhely miatt érinti Gödöllőt. A századfordulón kezdett kialakulni a település agrár jellege. A koronauradalmi területeken ekkor alapított mezőgazdasági tanintézet és mintagazdaságok jogutódai ma is léteznek.
1920-tól a kastély Horthy Miklós kormányzó pihenőhelye lett. Ez az időszak is kedvezően befolyásolta a község fejlődését. Gödöllő az 1933-as jamboree (cserkész-világtalálkozó) színhelye, később 1939-ben leánycserkész-világtalálkozót szervez.

A II. világháború után új irányt vett a község fejlődése. A település vezetői mindenáron városi rangot akartak szerezni: a nagyközségnek. Az akkori építkezéseknek áldozatul estek az értékes történelmi épületek, sérült a régi, hangulatos településközpont. Gödöllő végül 1966-ban kapta meg a városi rangot.



találat

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!