Tel-Aviv a modern idők első zsidó városa, a Földközi-tenger partján terül el. Egybeépült az ősrégi kikötővárossal, Jaffával. Tel-Aviv - Jaffa ma Izrael legnagyobb városa, területe 50 km2, s kb. 600.000 lakosa van.
Jaffa jelentése héberül "gyönyörű", Tel-Avivé "tavaszdomb". A hagyomány szerint a várost Noé fia, Jáfet alapította. Mint kikötővárosnak, minden korban nagyon fontos szerepe volt. 1948 előtt Tel-Aviv volt a megalakulás előtti zsidó állam fővárosa, majd itt kiáltották ki 1948 május 14-én a független Izraelt. 1949-ben azonban a főváros Jeruzsálem lett.
Tel-Aviv modern nagyváros, különösebb látnivalókat nem találni itt, Jaffa óvárosában viszont annál többet. Nagyon érdekes például a város piaca, melynek kimondottan keleties hangulata van. Minden kapható itt a rézedényektől kezdve a gyümölcsökön át az értéktelen kacatokig.
A jaffai kikötő ma már nem stratégiai pont, csak sportcélokra használják, mégis érdemes idelátogatni, hiszen a Biblia szerint Jónás próféta, hogy Isten parancsa elől elmeneküljön, itt szállt hajóra. A hajó viharba került, s Jónás egy cethal gyomrában kötött ki.
A "soha meg nem álló város" jelzővel dicsekvő Tel-Aviv Izrael legsűrűbben lakott részében fekszik.* A nappal Izrael nyüzsgő kereskedelmi központjának, éjszaka szórakoztatóipari fellegvárának szerepét betöltő Tel-Aviv a lendületet, elevenséget és csillogó fényeket kedvelők népszerű célpontja. A középső országrész dél felé Ashkelonig terjed, ahol Sámson a filiszteusokra döntötte a legendás csarnokot, a szárazföld felé pedig a Nyugati part északi szakaszáig nyúlik a héber Szamária néven.
Tel-Aviv ifjú lelkű, fiatal város. 1909-ben alapították az ősi Jaffa városától északra, a bibliai idők fő kikötője közelében, ahonnan Jónás indult el baljós útjára, s ahol kihajózták a jeruzsálemi Salamon-templom (az úgynevezett első templom) építéséhez szánt libanoni cédrusfát. Tel-Aviv és Jaffa 1950-ben egyesült hivatalosan, Tel-Aviv-Yafo (Tel-Aviv-Jaffa) néven. A város szíve a több kilométeres fövenyparttal rendelkező mediterrán parti sáv, a magasba törő szállodák árnyékában. Az északon Herzliyya üdülőhelyig, keleten Rishon le-Ziyyonig, délen Bat Yarnig nyújtozó Nagy-Tel-Aviv lakosainak száma meghaladja a kétmilliót. (Forrás: Cartographia)
Praktikus
Aktuális valuta árfolyamok a Magyar Nemzeti Bank alapján.
SZÁLLÁSHELYEK
A drágább szállodák törvényszerűen a Tel-Aviv központjához közeli tengerparton, északi irányban, a közepes árúak egy-két utcával beljebb a város felé, az olcsó szálláshelyek pedig három-négy utcával a város közepéhez közelebb találhatók. Jaffa lényegesen olcsóbb és jellegzetesebb szálláslehetőségeket kínál. Herzliyya elég magas árfekvésű, Netanya viszont gazdag kicsiny, méltányos árú szállókban.
ÉTTERMEK
Még ha pénztárcánk nem is olyan sovány, érdemes kipróbálni az utcai étkezdéket, amelyek főként falafel-t és schwarmá-t kínálnak, tetszés szerinti mennyiségű, változatos salátákkal. Ilyen étkezők leginkább a Karmel piac, az Allenby utca és a központi buszállomás környékén találhatók. Bár Tel-Aviv a világ legnépesebb zsidó metropolisa, kevés kóser vendéglője van, eltekintve az utcai falafel-árudáktól és a Yemenite negyed étkezdéitől. Az előbbi negyedben a húsevők számára legismertebb hely a Zion (Pedium utca 28. tel.: 03-658714), ahol találunk egyszerű vendéglőt és drágább, gazdagabb és ízletesebb választékú éttermet is a hátsó épületben. Jaffa régi kikötőjében izgalmasabb tengeri csemegéket kaphatunk, mint bárhol másutt, ugyanolyan vonzó környezetben. A Taboon (tel.: 03-811176) specialitása a sokféle, tepsiben sült tengeri hal. A legjobb marhasült, elfogadható áron, a White Hall két vendéglőjében kapható (Mendele utca 6., tel.: 03-5249282 és Herzliyya, Arie Shenker utca 6., tel.: 09-580402). Ezernyi egyéb lehetőség között kínálkozik a kelet-európai konyhát kedvelőknek a Mon Jardin (Ben Yehuda utca 186., tel.: 03-5238694), a kínai ételek rajongóinak pedig a Mandy's Singing Bamboo (Ha-Yarqon utca 317., tel.: 03-451282).
SZÓRAKOZÁS
Éjszaka a város bármely része hangos a mulatozástól. A Ha-Yarqon utca északi végénél kezdődő Little Old Tel-Aviv utcácskáitól, a Ha-Yarqon negyeden át Ó- Jaffáig terjedő, kopott vöröslámpás városrészen keresztül mindenütt nagy a nyüzsgés, különösen este tíz után. Feltűnően sok a gyerek, mivel a családok teljes létszámban járják az utcákat, kávézókat és vendéglőket. A kultúrhéják elfecserészhetnek a Habimah komplexum Apropos kávéházában. Az Allenby és a György király utca közötti Shenkin utca a város legdivatosabb találkozóhelye, és egész éjszaka népes a Dizengoff is. A kedvelt kocsmák közé tartozik a Bonanza az idősebbek (Trumpeldor utca 17.) és az Ego Trip (Mendele utca 7.) a fiatalabbak számára.
VÁSÁRLÁS
A gyémántok, ékszerek és bőráruk olcsóbbak lehetnek, mint otthon, de azért válogassunk óvatosan. Győződjünk meg róla, hogy nem fizetünk ÁFA-t, mivel amit veszünk, az az izraeli kereskedő szempontjából exportnak számít (l. még: 102. o.). Sok ajándékbolt van a szállodákban, a Dizengoff mentén és Jaffa óvárosában. A Dizengoff Centre a város legnagyobb bevásárlóhelye, bár a Ramat Gan külvárosban lévő Canion Ayalon terjedelmesebb. A legnagyobb szupermarketek még délebbre, a Rishon le-Ziyyon környékén találhatók.
(Forrás: Cartographia)